ورود/ثبت نام

 رسيدگي به جرايم رايانه اي متضمن سوءاستفاده از اشخاص كمتر از ۴۸ سال، در چه صورتي در صلاحيت دادگاه هاي ايران است؟(وکالت۱۳۹۹کانون)

۱) بزه دیده یا مرتکب، ایرانی یا غیر ایرانی باشد و جرم در ایران واقع شود، هرچند که مرتکب در ایران یافت نشود.
۲) بزه دیده یا مرتکب، ایرانی یا غیرایرانی باشد و مرتکب، در ایران یافت شود.
۳) بزه دیده یا مرتکب، ایرانی یا غیرایرانی باشد، هرچند در ایران یافت نشود.
۴) صرفاً در صورتی که بزه دیده یا مرتکب، ایرانی باشد.

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x

پاسخ تشریحی:

به موجب بند «ت» ماده ۶۶۴ قانون آیین دادرســـی جـــرائم نیروهای مسلح و دادرسی الکترونیکی مصوب ۱۳۹۳ گزینه2صحیح است. ماده ۶۶۴- علاوه بر موارد پیش‌بینی شده در دیگر قوانین، دادگاه‌های ایران صلاحیت رسیدگی به موارد زیر را دارند: الف- داده‌های مجرمانه یا داده‌هایی که برای ارتکاب جرم ‌به‌کار رفته‌اند که به هر نحو در سامانه‌های رایانه‌ای و مخابراتی یا حامل های داده موجود در قلمرو حاکمیت زمینی، دریایی و هوایی جمهوری‌اسلامی‌ایران ذخیره شود. ب- جرم از طریق تارنماهای دارای دامنه‌ مرتبه بالای کد کشوری ایران ( .ir ) ارتکاب یابد. پ- جرم توسط تبعه ایران یا غیرآن در خارج از ایران علیه سامانه‌های رایانه‌ای و مخابراتی و تارنماهای مورد استفاده یا تحت کنترل قوای سه‌گانه یا نهاد رهبری یا نمایندگی‌های رسمی دولت یا هر نهاد یا مؤسسه‌ای که خدمات عمومی ارائه می‌دهد یا علیه تارنماهای دارای دامنه مرتبه بالای کد کشوری ایران در سطح گسترده ارتکاب یابد. ت- جرائم رایانه ای متضمن سوء‌استفاده از اشخاص کمتر از هجده سال، اعم از اینکه بزه ‎ دیده یا مرتکب ایرانی یا غیرایرانی باشد و مرتکب در ایران یافت شود.